Az ihletet Aleda kolozsvári pogácsája adta, amely rögtön felkerült az elkészítendő receptek listájára. Viszont mint minden más blogon talált recept esetében, így ennél is felmerült bennem, hogy nem készítem el ugyanúgy a receptet, hanem megpróbálok valamit hozzátenni. Ezért nálam nem pogácsa, hanem hajtovány lett, valamint némi aprított petrezselyemzöld került a kenéshez használt vaj-só-fokhagyma trióba.
Hozzávalók:
fél kg liszt 67 Ft
1 evőkanál só
1 kávéskanál cukor
1 dl olaj 44 Ft
3 dl tej 42 Ft
2,5 dkg élesztő 23 Ft
csipet szódabikarbóna
20 dkg kolozsvári szalonna 299 Ft
1 kisebb fej hagyma 12 Ft
1 csokor petrezselyemzöld 50 Ft
10 dkg puha vaj 87 Ft
1 tojás fehérje 35 Ft
1 kávéskanál só
1 gerezd fokhagyma
a kenéshez a tojás sárgája kevés vízzel kikeverve
-------------------------------------------------
összesen 660 Ft
Az élesztőt morzsoljuk bele egy kisebb tálkába, szórjuk rá a cukrot és öntsük fel 1 dl meleg tejjel. Takarjuk le és meleg, száraz helyen hagyjuk felfutni kb. 8-10 perc alatt.
Közben a lisztet keverjük össze egy nagyobb tálban a sóval, a maradék 2 dl megmelegített tejjel, az olajjal és a felfutott élesztővel, majd laza mozdulatokkal kezdjük el gyúrni. Addig gyúrjuk, amíg szépen összeáll (lisztezett felületen fejezzük be a tészta gyúrását). A kész tésztát tegyük vissza a tálba, takarjuk le egy tiszta konyharuhával és száraz, meleg helyen hagyjuk kétszeresére kelni.
Közben a puha vajat keverjük ki a sóval, a tojásfehérjével, az aprított petrezselyemzölddel, a zúzott fokhagymával és az apróra vágott, olajon megpárolt és kihűtött hagymával.
A kolozsvári szalonnát vágjuk kisebb csíkokra.
A duplájára kelt tésztát osszuk el négy egyenlő részre és mindegyik részt nyújtsuk ki lisztezett felületen vékony téglalappá. Kenjük meg a vajas-fokhagymás kence negyedével, osszuk el a tetején egy rétegben a csíkozott szalonna szintén egy negyed részét és tekerjük fel. Az így kapott tekercsből vágjunk éles késsel kb. 2 cm széles trapéz alakú darabokat és tegyük sütőpapíros tepsibe. Kenjük le a kevés vízzel elkevert tojássárgájával, kelesszük további 10 percig a tepsiben, majd süssük meg 200 fokos sütőben szép pirosra.
A további három tésztával ugyanígy járjunk el.
Gigalááááááááááááájk :-))))))
VálaszTörlésGigakööööööööööösziiii:))))))
TörlésCsodálatos lett! Köszönöm, megtisztel a neve:) !
VálaszTörlésNe viccelj már!... Pedig gondolkodtam a névválasztáson, pont azért, nehogy megsértesem a kolozsváriakat egy olyan étellel, melyről lehet, nem is hallottak. Örülök, hogy inkább megtiszteltetésnek értékeled és nem sértésnek:)
TörlésDe jó kis rágicsa! Szerintem akár vendégváró sós falatkának is simán megfelel (már ha az ember nem falja fel a vendégek előtt :)
VálaszTörlésJó a felvetés, mert ahogy sül és tálba kerül, úgy fogy vészesen a darabszám...:)
TörlésNagyon tetszik - hajtovány - nem ismertem még ezt a kifejezést. De szívesen megkóstolnám! :-P
VálaszTörlésÉn is Mohánál találkoztam először a hajtovány kifejezéssel, de simán lehetne tekercsnek is nevezni:)
TörlésGyönyörűűű, és érzem a számban az ízét!! :P
VálaszTörlés:)
TörlésSzuper jól néz ki, nagyon finom lehet! :)
VálaszTörlésJó ötlet megtölteni és feltekerni! Elviszem. :)
VálaszTörlés